بازی Titanfall 2
    
بازدید: 140
    


بازی Titanfall 2 بمعنای "خدایان آهنین"

این بازی Titanfall 2 داستان وقایع فرانتیر را روایت می‌کرد، جایی که ملیشیا و IMC به دلیل اختلافات پیش آمده در رابطه با اراضی فرانتیر با یکدیگر وارد نبرد شده و به کشتار یکدیگر می‌پرداختند. ارائه محیط‌های زیبا شامل ۱۵ نقشه آنلاین در کنار سیستم مبارزه‌ی سرعتی، باعث شد تا بازیکنان ساعت‌ها زمان خود را در میان نبردهای سهمگین تایتان‌ها و پایلوت‌ها سپری کنند. علی رغم وجود حالت کمپین آنلاین در بازی تایتان‌فال، روایت داستان در میانه نبرد باعث می‌شود تا در کنار نا مفهموم بودن سخنان شخصیت‌ها، در حقیقت بازیکنان نتوانند درک صحیحی را از توضیحات داشته باشند.
با وجود بخش چند نفره و روایت داستان در قالب کمپینی آنلاین،‌ بازهم بازیکنان آشنا به کمپین‌های داستانی به ویژه در دو مجموعه Battlefied و Call of Duty خواستار بخش داستانی به شیوه‌ای رایج بودند هرچند این اتفاق هیچگاه رخ نداده است اکنون اما تیم بازاریابی ریسپاون پرونده‌های پیشِ روی خود را باری دیگر برای گرفتن بهترین تصمیم ورق زده‌اند. در کنار خارج شدن مجموعه بازی Titanfall 2 از قالب یک بازی انحصاری کنسولی، خالقان با استعداد و نقد پذیر ریسپاون تصمیم گرفته‌اند تا با کمپین داستانی آفلاین به رابطه میان تایتان‌ها و پایلوت‌ها بپردازند IMG کمپین داستانی تایتان فال 2، نقطه عطفی در مجموعه تایتان‌فال محسوب می‌شود.


برای نخستین بار با حسی عمیق به میانه رابطه پایلوت‌ها و غول‌های آهنی مرگبار شان می‌رویم،‌ در حقیقت برای نخستین بار درک می‌کنیم که انسان و تایتان چگونه می‌توانند در تعاملی با یکدیگر مشکلات را پشت سر گذاشته و در معنای کلمه به یکدیگر "اعتماد" کنند. داستان بازی Titanfall 2 با گفتگوی تای لاستیموسا و جک کوپر ،‌پیاده نظام ارتش ملیشیا آغاز می‌شود جایی که کاپیتان لاستیموسا،‌ یک هدایت کننده کارکشته با دیدن روزنه‌هایی از استعداد جک کوپر تصمیم می‌گیرد تا به او آموزش‌ لازم برای پایلوت شدن و در حقیقت زنده ماندن در نبرد را بدهد. از همان ابتدا شاهد جشنواره‌ای از سلاح‌های مختلف هستیم که یک به یکِ آنها، از نظر طراحی فوق‌العاده هستند چشم‌انداز محل آموزش آن قدری زیبا است که باید حداقل دقیقه ‌ای را به تماشای آن بنشینید با فراگیری اولین آموزش‌ها اکنون جک کوپر آماده آشنایی با یک تایتان است اما دریغا که با رسیدن اولین اخبار پیرامون ساخت سلاحی هولناک برروی تایفون، ملیشیا باید روغن کاری تایتان‌ها را تمام کرده و برای حمله و مقابله با ارتش قدرتمند IMC کشتی های فضایی را به پرواز در بیاورد.
برخلاف برخی شخصیت‌ها از جمله سارا و بلیسک که در شماره‌ی قبل بازی Titanfall 2 آشنا شده‌ایم، جک کوپر شخصیتی کاملا جدید است. این پیاده نظام که آرزو دارد تا روزی پایلوت شود، در نهایت با ورود به سیاره تایفون و مرگ ناب هنگام لاستیموسا، فرصت هدایت یک تایتان قدرتمند را بدست می‌آورد.

جایی که لاستیموسا به تایتان خود BT-7274 دستور می‌دهد تا جک کوپر را به عنوان پایلوت یا هدایت کننده جدید خود انتخاب کند ریسپاون اینبار ترجیح داده تا داستانی کوتاه و مجزا اما زیبا را روایت کند. تمرکز اصلی داستان بیشتر پیرامون رابطه جک کوپ BT، تایتانی از کلاس ونگارد می‌گذرد و در جریان مراحل جک همواره با BT راجع به موضوعات مختلف صحبت کرده و از او اطلاعت و جزئیات ماموریت BT را دریافت می‌کند در حقیقت یک راهنما در نبود لاستیموسا برای کوپر است و دیالوگ های میان آنها نیز هرچند در رابطه با ماموریت ها است اما از یک شوخ طبعی زیبایی پیروی می‌کند. نباید فراموش کرد که BT همان هوش مصنوعی آشنا در بازی‌های مختلف از تورینگ تست گرفته تا پورتال به حساب می‌آید که در این بازیTitanfall 2 در شمایلی متفاوت و البته هوشمند، به صورت مستقیم در طول مراحل و به ویژه نبردهای بزرگ نقش ایفا می‌کند. همین تعامل BT و کوپر باعث شده تا او به عنوان یک پشتوانه صادق و قدرتمند قابل اتکا باشد داستان خوب تایتان‌ فال 2 اندوخته‌ای از جدیت، شوخ طبعی و البته درام است.
شباهت و معروفیت این بازی Titanfall 2 با نقد و بررسی ایم Samurai Champloo؛ افول سامورایی می باشد.

حرکات مهم و کلیدی
در طول ۶ تا ۷ ساعت تجربه این بازی هرچند بیشتر درگیر گیم‌ پلی سرعتی می‌شوید اما ریسپاون اجازه داده تا در میان‌ پرده‌ها به داستان‌ مجموعه و نبرد میان IMC و ملیشیا توجه کنید. از بعد داستانی، نکته منفی را می‌توان کوتاه بودن آن بیان کرد در مجموع شاهد ۹ مرحله در بازی Titanfall 2 هستیم که سازندگان می ‌توانستند با کمی بیشتر کردن آن،‌ فضای بیشتری را برای آشنایی با شخصیت‌های دیگر بازی بدهند.
یکی از نکاتی که حالت تک نفره و چند نفره Titanfall 2 را قدرتمند می‌کند‌، گیم ‌پلی روان آن است. پرش از روی دیوار و لیز خوردن برروی زمین باری دیگر به تایتان ‌فال 2 برگشته و تقریبا بخش اعظمی از روند بازی را تشکیل می‌دهند به صورت مکرر باید از روی دیواری به دیوار دیگر بپرید که البته گاهی از خود ‌می‌پرسید که چرا سازندگان تا این اندازه به موضوع پرش تکیه کرده‌اند!؟ البته با وجود نبرد به دو روش پایلوت و تایتان،‌ مراحل دارای تنوع بالایی هستند انبوه سلاح‌های بازی هرچند در حالت آفلاین قابلیت شخصی سازی ندارند اما به وفور در بازی یافت می‌شوند ارتش IMC در کنار انسان‌ها از روبات‌هایی نظیر Stalker و تایتان‌های کوچکی با نام Reaper تشکیل شده است، با وجود هوش مصنوعی پایین دشمنان، با این حال حتی در درجه Normal هم به دلیل حضور پرشمار آنها احتمالا شما نیز چند باری کشته خواهید شد.
البته تنها IMC نیست که در تایفون حضور دارد، حیوانات بومی این سیاره دور افتاده نیز خود چالشی دیگر هستند. حتی در خرابه های مرکز تحقیقاتی شاهد حضور این موجودات نا مهربان هستیم که با سرعت و قدرتی بالا به سمت جک کوپر حمله ور می‌شوند قابلیت نامرئی شدن یا Cloak دیگر ویژگی‌ای‌ است که میراثی از اولین شماره بازی به شمار می‌آید با استفاده از این توانایی و نزدیک شدن به پشت نیروهای IMC می‌توانید با صحنه سینمایی زیبا گردن آنها را خورد کنید. متاسفانه بازی Titanfall 2 از عناصر مخفی کاری بی‌ بهره است و حتی قابلیت نامرئی شدن نیز به دلیل هرج و مرج موجود در مراحل بیشتر برای فرار از دست ارتش ،IMC تا انجام مراحل به صورت مخفی کاری استفاده می‌شود.
به همین دلیل گیم ‌پلی این بازی شوتر در هرج و مرجی متداول به سر برده و همواره باید انگشت خود را بر روی ماشه‌ی سلاح‌ نگه دارید به شخصه انتقادهایی به هوش مصنوعی پایین دشمنان دارم، ارتش IMCحرکاتی قابل پیش بینی و دارای سرعت عکس‌العمل بسیار پایینی هستند IMG یکی از عناصر اصلی برای ارتباط با داستان یک بازی ویدیویی موسیقی متن آن است، موسیقی متن زیبای بازی Titanfall 2 در لحظه های کلیدی با هارمونی خاصی برای نوازش گوش‌های بازیکنان نواخته می‌شود در حقیقت موسیقی متن کمک می کند تا بتوانید میان رخداد‌های دردناک، دلهره آور و شاد تمیز قائل شده و با داستان ارتباط برقرار کنید.
صداگذاری خوب شخصیت‌ها و BT دیگر ویژگی بازی Titanfall 2 است که عبور از آن اشتباه خواهد بود، برخورد نورانی و پر زرق و برق مشت تایتان‌ها زمانی کامل می‌شود که با صداگذاری عالی همراه شده باشد هر یک از سلاح‌ها و مهارت‌های BT و کوپر با صداگذاری خوبی همراه بوده و با استفاده از هر یک از آنها می‌توانید تفاوت را به خوبی احساس کنید.

Attrition،Last Titan Standing و Capture the Flag که از اولین شماره به یاد داشتیم، در بازی Titanfall 2 بخش جدیدی با نام بانتی هانتر (Bounty Hunter) افزوده شده است. در این حالت در موج های مختلف بازیکنان به صورت دو تیم ۵ نفره باید در کنار از بین بردن حریف، ‌هوش های مصنوعی سرگردان در نقشه را نیز از بین ببرند با کشتن هر نیرو مقدار مشخصی از دلار را دریافت می‌کنید که با اتمام موج حملات قادر به آپلود آنها در بانک و کسب امتیاز جهت پیروزی بر حریف هستید، حالت بانتی‌هانتر به واقع اعتیاد آور بوده و در کنار حالت پرطرفدار اتریشی می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم‌ خود کند.
متاسفانه در بازی Titanfall 2 ، نسبت به اولین Titanfall شاهد تنها ۹ نقشه در مقابل ۱۵ نقشه هستیم. با این حال، ۹ نقشه بخش چند نفره دارای طراحی عظیم و پرجزئیاتی هستند و برای نبرد میان هدایت‌ کنندگان و تایتان ‌هایشان چه از نظر جلوه‌های بصری و چه از نظر طراحی مناسب به نظر می‌رسند. ریسپاون از هم‌ اکنون وعده داده تا به مرور نقشه‌‌ها و محتوای بیشتری را به صورت کاملا رایگان بازی Titanfall 2 بیاورد. این موضوع در کنار ارزشمند بودن، باری دیگر روزگاری را به یاد ما می‌اندازد که در بازیها شاهد انتشار محتوایی کاملا رایگان بودیم. برخلاف حالت آفلاین، در بخش چند نفره قابلیت شخصی سازی سلاح ها و ظاهر تایتان‌ها اهمیت بالایی دارد.
بازیکنان می‌توانند تا با استفاده از تاکتیکال‌های مختلف ویژگی های منحصر به فردی مانند قلاب، قابلیت مشاهده دشمنان در فاصله ای خاص، تلپورت، نامرئی شدن و ویژگی‌های دیگری را بدست بیاورند. هر یک از این ویژگی‌ها با انجام هرچه بیشتر بخش چند نفره و افزایش سطح آزاد می‌شوند. سیستم ارتقای سطح بازی Titanfall 2 از نقاط قوت این بازی بوده و با اتمام هر مرحله با توجه به توانایی‌هایی که آزاد می‌کنید قادر به افزایش سطح هستید. با استفاده هر چه بیشتر از سلاح‌ها می‌توانید تا ویژگی‌‌های بیشتر مانند قابلیت هدفگیری سریع، افزایش سرعت تعویض خشاب یا افزایش مهمات را بدست بیاورید. دیگر تغییر حالت آنلاین در تعداد و تفاوت تایتان‌ها است این بار به جای سه تایتان، سازندگان ۶ تایتان را هر یک با توانایی‌های منحصر به فرد به بازی آورده‌اند. هرچند در برخی از تایتان‌ها نظیر لژیون عدم تعادل در زمینه‌ی توانایی‌ها و سلاح وجود دارد با این حال، افزایش تنوع و منحصر بودن المان‌های هر تایتان از نقاط قوت بازی Titanfall 2 است. توانایی‌های اولیه هر تایتان از چهار بخش هسته، تهاجمی، دفاعی و یوتیلیتی تشکیل می‌شود که در هریک از ۶ تایتان به صورت انحصاری طراحی‌ شده‌اند. در حالی که تایتان نورث‌استار قادر به هدف‌گیری و شلیک موشک است،‌ تایتان رونین در کنار قابلیت استفاده از شمشیر مانند یک سامورایی،‌ قادر به بلاک کردن حملات دشمنان خواهد بود.
نقطه عطف حملات تایتان‌ها بی شک قدرت نهایی آنها است که با مبارزه متوالی و از بین بردن دشمنان فعال می‌شود. خوشبختانه ریسپاون به خوبی توانسته حس واقعی استفاده از این قدرت را به بازیکنان القا کند. سرعت، چابکی و کمی هم زیرکی برای پرش به میانه هرج و مرج مبارزات پایلوت‌ها و تایتان‌ها لازم است تا بتوانید در جدول برترین‌ها خودنمایی کنید سرعت بالا و هیجان بخش چند نفره آن قدری است که بازی Titanfall 2 را به یک بازی عالی آنلاین تبدیل کند.


نقاط قوت
- بخش چند نفره عالی
- موسیقی متن و صداگذاری زیبا
- اضافه شدن بخش داستانی به مجموعه
- قابلیت های شخصی سازی و متنوع حالت چند نفره
- گرافیک و جلوه‌های بصری زیبا
- گرافیک فنی بدون مشکل در کنسول پلی‌استیشن 4
- وجود حالت‌های آنلاین مختلف
نقاط ضعف
- حالت داستانی کوتاه
- هوش مصنوعی کم دشمنان
- دیر آزاد شدن برخی تایتان‌ها در حالت چند نفره

نقد و بررسی
در این مورد تفاوت زیادی بین بازی با شخصیت جک و BT وجود دارد در زمان کنترل یک تایتان همه چیز معلق و کمی سنگین بنظر می رسد، چیزی شبیه به حس غوطه ور شدن است. شاید رفت و برگشت بین شخصیت اصلی و تایتان خیلی گیج کننده یا حواس پرت کن نباشد اما قابل چشم پوشی هم نیست و مهارت در آن به سرعت عمل باز می‌گردد. جای گرفتن در کابین کنترل BT عمداً به شکل یک تجربه متفاوت طراحی شده است هر چند با این همه امکانات و قابلیت بخش داستانی بازی Titanfall 2 در اغلب اوقات تقلایی طاقت فرسا محسوب می‌شود هوش مصنوعی دشمنان احمقانه است و مواجهه با دشمن حالتی تصادفی دارد، طراحی فضاهای ساخته شده برای نبردهای هوایی زیادی بزرگ است، حتی وقت BTجزء این نبردها نباشد عکس العمل دشمنان در اتاق‌ها و راهروهای بسته بسیار کند است و کشتن افراد، هیولاها، ربات‌ها و تایتان‌های دشمن در این فضاها شبیه به تیراندازی به آدمک های بی حرکت است.
اما دیگر تغییرات بزرگ بازی Titanfall 2 مسائلی را حل می‌کنند که در واقع نقص بحساب نمی‌آیند، در این بین دو تغییر خاص وجود دارد که با نقاط قوت Titanfall 2در تناقض هستند. نکته اول تغییری به ظاهر کوچک است، اولا تایتان‌ها در بازی چند نفره دیگر مجهز به سپر حفاظتی و خط جان نیستند و جان آن‌ها در حین بازی اضافه نمی‌شود. راهی برای احیای تایتان هم گروهی در نظر گرفته است، بازیکن می‌تواند بر تایتان حریف سوار شود و باتری آن را بیرون بکشد و بوسیله آن ربات همراه خود و یا ربات هم گروهی خود را احیاء کند اینکار در عمل به ندرت راه عاقلانه ای برای کمک به دوستان (یا زمین گیر کردن دشمنان) در بازی Titanfall 2 محسوب می‌شود.

این رویه امکان نبرد هر بازیکن با بیش از یک تایتان را بشدت کاهش می‌دهد و در مقابل مبارزه با یک تایتان نیز ممکن است بازیکن را مجبور کند تا با شرایطی وخیم از تانک رباتی خود خارج شود. تقابل خلبان ها با تایتان‌ها نیز نسبت به نسخه قبل تاثیر بسیار کمتری دارد، زیرا سلاح‌های ضد تایتان در نسخه جدید قدرت کمتری دارند. این موضوع باعث یکطرفه شدن نبرد‌ها نیز می‌شود (اگر یک تیم چند تایتان بیشتر از تیم دیگر داشته باشد در نهایت نبرد بین دو تیم آنقدر بالا می‌گیرد که از کنترل خارج می‌شود).
عدم ثبات یکی از مشکلات اصلی با بازی Titanfall 2 است، همچنین بنظر می‌رسد که برای یافتن راهی مناسب برای اجرای تغییرات خود همچنان در حال تقلا است. محصول نهایی شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌های فنی فوق العاده در مرحله های داستانی و چند نفره است که بخاطر طراحی های پیچیده و غیر قابل درک بازی دچار نقص می‌شوند قابلیت‌های این نسخه قطعاً بیش از گذشته است و می‌توان گفت این بسته پیشنهادی جدید بر اساس استاندارد های روز کامل تر از نسخه قبلی است اما در Titanfall 2بخش زیادی از دینامیک بازی فدای اجرای کارهای دیگر می‌شود و نتیجه حاصل دارای اجزایی است که مانند گذشته با هم انطباق زیادی ندارند.  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما بصورت آنلاین می باشد و می توانید نظرات ارزشمند خود را به اشتراک بگزارید و یا از دوستان خود راهنمایی بگیرید‌.
پیام های که حاوی تهمت ،افترا، توهین، حرف های سیاسی و یا دینی باشد منتشر نخواد شد و بصورت خودکار ip و user شما بن خواهد شد و هیچ دسترسی به سایت نخواهید داشت .
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.