بازی DOTA2
    
بازدید: 176
    

 بازی DOTA2
بازی DOTA2 بدون شک نامی است که حتی کاربران نیمه حرفه ای دنیای بازی های رایانه ای نیز با آن آشنایی نسبی دارند. پس از اینکه DOTA برای اولین بار به مخاطبین بازی های رایانه ای عرضه شد توانست با ویژگی های منحصر به فرد خود جایی در بین نام های مطرح بازی برای کاربران و گیمرهای حرفه ای باز کند.
هنگامی که بازی دوتا توسط کاربران حرفه ای و علاقه مند به این سبک بازی های رایانه ای کشف شد، خیلی زود تبدیل به یک بازی شد که هرگز تکرار نشد و در ذهن مخاطبین ماندگار خواهد بود.
بازی DOTA2 همانند وارکرفت یک بازی در سبک استراتژیک، چند نفره و جذاب است که توسط کمپانی بازیسازی Valve منتشر شد.
بازی DOTA2 دارای گیم پلی به خصوص و منحصر به فردی نیست. در این بازی شما به همراه تیم خود در قالب یک مجموعه ی 5 نفره به مصاف تیم مقابل می روید. جنگ و تقابل با رقبای خود، استفاده از امکانات، سلاح ها و ابزارهای متنوع و جذاب در کنار مپ ها و ساختمان هایی که با گرافیک بالایی ساخته شده اند یک بازی تمام عیار و ماندگار از DOTA2 ساخته است. نکته ی جذاب در گیم پلی و سبک بازی است، جایی که برای برنده شدن می بایستی با سایر هم تیمی های خود همکاری کنید و پیشروی به صورت انفرادی و مبارزات تکنفره موجب از بین رفتن شما و باخت کل تیم خواهد شد.
بازی DOTA2 را یکی از اعتیادآورترین بازی های استراتژیک و در سبک موبا می نامند که دلیل عمده ی آن استراتژی ها و مکانیزم هایی است که در دل بازی قرار داده شده و تیم های بازی کننده می بایستی برای پیروز شدن آنها را مورد استفاده قرار دهند.
DOTA2 در دسته ی شناخته شده ترین و پرمخاطب ترین بازی های آنلاین است که سالیانه علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب می کند.
DOTA2 یک ورزش الکترونیکی پرهیجان
امروزه بسیاری از بازی های سبک موبا که بر پایه ی گیم پلی ساده و کار تیمی در سطوح مختلف ساخته شده اند به عنوان رقابت ها و ورزش های الکترونیکی شناخته می شوند. گسترش این ورزش ها موجب شده تا افراد زیادی سالیانه برای رقابت و شرکت در این مسابقات داوطلب شوند. علاوه بر بازیکنان حرفه ای، سبک های موبا ویژگی هایی دارد که بازیکنان نیمه حرفه ای نیز می توانند در آن شرکت کنند و خودشان را در چالش های مختلف قرار داده تا زمان مفرحی را برای سرگرمی سپری کنند.

DOTA2 به عنوان یک ورزش الکترونیکی همواره در حال رشد است و به دلیل وجود مکانیزم ها و استراتژی های پیچیده کاملاً شرایط مسابقه ای را برای طرفداران خود ایجاد می کند.
پس از ظهور موباهای ماندگاری نظیر استار کرفت و وارکرفت توسط بلیزارد، این DOTA2 بود که با ایده های جذابش توانسته پرچم دار این سبک از بازی های رایانه ای باشد.

کمپانی سازنده ی DOTA2 زمانی به ادامه ی ساخت و توسعه ی DOTA2 پرداخت که این بازی به شدت مورد علاقه و اقبال برخی از کاربران و سازندگان اصلی آن قرار گرفت و جذابیت بالایی برای آنها ایجاد کرد. هنگامی که والو پتانسیل های بالای این بازی را برای تبدیل شدن به یک شاهکار بازیسازی مشاهده کرد اقدامات اساسی خود را برای ادامه ی روند ساخت DOTA و سپس DOTA2 مهیا کرد. بازی ای که تیم بازیسازی ایجاد کردند همان بازی Defense of the action یا DOTA2 نبود. تیم سازنده ی بازی بنا به دلایلی که در مسیر ساخت و توسعه ی آن وجود داشت نمی توانست از نام DOTA بر روی آن استفاده کند. از همین رو از یک پسوند 2 در ادامه ی آن استفاده کرد تا یک عنوان جدید و جذاب تر با نام DOTA2 حاصل شود.
DOTA2 یک بازی در سبک RTS و نقش آفرینی
سبک RTS بازی توسط نحوه ی کنترل واحدهای مختلف و گیم پلی بازی و چینش تاکتیک ها به همراه کارگروهی پدید آمده و منظور از نقش آفرینی بازی آیتم بندی و لول آپ هایی است که در دل بازی وجود دارد.
کل جریان بازی مصاف دو تیم پنج نفره ی Dire و Radiant است که مانند همه ی بازی های در سبک موبا می بایستی به دنبال نابود کردن مقر اصلی تیم مقابل باشند. هر یک از بازیکن ها وظیفه ی کنترل و مدیریت یک قهرمان یا Hero در بازی را بر عهده دارند. هر یک از این قهرمان ها دارای صفات و خصلت های منحصر به فرد خود است که در قسمت های بعدی بیان خواهیم کرد. این قهرمان ها با انجام موفقیت آمیز فعالیت ها اقدام به جمع آوری امتیاز می کنند و با لول آپ ها قدرت خود را در جریان بازی بهبود می دهند.
مپ بازی
بازی دوتا2 در زمینی انجام می شود که به صورت قطری توسط رودی در میان آن به دو قسمت تقسیم شده است. یک نیمه به تیم دایر و یک نیمه به تیم رادیانت تعلق دارد. نقشه ی بازی به 3 بخش کلی تر دیگر نیز تقسیم می شود که هر یک از آنها یک مسیری از تیم رقیب به تیم حریف را نشان می دهد. این 3 بخش Lane نام دارند و براساس موقعیت ها در بازی، وسط، بالا و پایین نامیده می شوند. در میانه ی زمین هر تیم چند برج وجود دارد که رسیدن تیم به Ancientهای تیم های مقابل را سخت تر می کند. پس از برج هایی که بیرون از هر لاین قرار دارد، سازه هایی درون مقر اصلی تیم به نام باراکس وجود دارد که تخریب و نابودی آنها برای تیم رقیب ضروری نیست ولی از بین بردن آنها موجب قوی تر شدن مینیون های تیم می شود.
در قسمت پشتی Ancient و در بخش ایتدایی زمین هر یک از تیم ها، Functionهایی قرار دارد که آن نقطه ها قهرمان به طور کامل در امان است و میزان سلامتی اش پر می شود. در فضای بین لاین ها که جنگل نامیده می شود کمپ های زیادی وجود دارد که به کریپ های خنثی تعلق دارد. کریپ هایی که به تیم خاصی تعلق ندارند. نکته ی جالب بازی در بین همین کریپ های خنثی وجود دارد و با از بین بردن برخی از آنها، buffهای ویژه ای به کاربر تعلق می گیرد که می تواند در ادامه ی جریان بازی کمک زیادی به وی کند.

کل مجموعه و مپ بازی با مه زیبایی به نام Fog of war پوشیده شده است. این مه به جز واحدهای خودی و کریپ ها، در تمام نقاط بازی وجود دارد که به زیبایی پوششی برای مکان تیم حریف به منظور دیده نشدن محسوب می شود. البته کاربر می تواند با خرید wardهایی که در بازی موجود است با این مه مقابله کند.
هیروهای بازی DOTA2
قهرمان ها در بازی های رایانه ای داستان های خودشان را دارند و توسط عناصر و پارامترهای به خصوصی ارزشگذاری و قدرت دهی می شوند. بازی رایانه ای DOTA2 که یک بازی چند نفره ی آنلاین است دارای قهرمان های زیادی است و وظیفه ی عمده ی کاربر در طول بازی مدیریت این قهرمان هاست به گونه ای که بتواند با بهترین عملکرد و همکاری با سایر اعضای تیم در رقابت با تیم مقابل به پیروزی برسد.
در نسخه های بروزشده ی بازی DOTA2 با بیش از 100 قهرمان یا هیرو در فضای بازی مواجه هستیم که هر کدام با شرایط متفاوتی تحت کنترل کاربر قرار می گیرند. این قابلیت ها یکی از اصلی ترین مکانیزم های بازی است که توانسته بخش های متنوع تر و عمیق تری به بازی بدهد.
هر یک از هیروها حداقل 4 قابلیت دارد که 3 مورد از نها قابلیت های پایه است. این قابلیت ها در دو حالت passive و active برای هر قهرمان قرار دارد به این معنی که برای بکارگیری قابلیت active نیازمند اقدام یا فشردن دکمه ای از سوی کاربر هستیم اما قابلیت passive به طور اتوماتیک و در هر نقطه از بازی که نیاز بود فعال می شود.
یکی از جذابیت های بازی آزاد نبودن این قابلیت ها در ابتدای رقابت است و تنها زمانی که هیروها لول آپ می کنند در دسترسشان قرار می گیرد.
نابود کردن سازه ها، کشتن هیروهای مقابل و از پای درآوردن کریپ های خنثی مقداری طلا به کاربر می دهد که توسط آن می تواند به خرید آیتم های مورد نیاز و متنوع از بازی اقدام کرد.
سیستم های مورد نیاز برای بازی
بازی DOTA2 بر روی سیستم عامل ویندوز 7 و نسخه های جدیدتر قابل اجراست.
این بازی برای اجرا به یک واحد پردازنده ی مرکزی حداقل 2 هسته ای و2.8 گیگاهرتزی، رم 4 گیگابایتی، پشتیبانی از نسخه ی دایرکت ایکس 9، شبکه اینترنت با سرعت معمولی، 15 گیگابایت فضای اختصاصی حافظه و کارت صدای سازکار با Directx نیاز دارد.
هر بازی در DOTA2 را می توان به سه بازه ی زمانی تقسیم بندی کرد. در ابتدای هر بازی تنها هیروهای هر لاین به تقابل با یکدیگر می پردازند و انتهای بازی است که اعضای دو تیم در قالب جنگ با یکدیگر درگیر می شوند. داشتن استراتژی و یک مکانیزم صحیح در هر نقطه و هر زمان از بازی ضروری است و همین مساله کل جریان بازی را به یک چالش هیجان انگیز تبدیل کرده است.
شناسایی نقطه قوت قهرمان خود در کنار شناسایی نقاط ضعف هیروهای رقیب ضروری به نظر می رسد و به این شرایط نیاز دارید تا بدانیدکدام آیتم را بر روی چه قهرمانی مورد استفاده قرار دهید. بنابراین برای بازی بهتر و احتمال بیشتر پیروزی، تمام هیروها را حتی الامکان شناسایی کنید چرا که در این شرایط چینش و انتخاب یک ترکیب برای تقابل آسان تر خواهد بود. هر بازیکن در یک بخش مهارت خواهد داشت. استفاده از wardها در نقاط به خصوصی از مپ برای جلوگیری از مه و روشن کردن محیط به اندازه ی کشتن هیروهای دشمن اهمیت خواهد داشت.
شطرنج هیجان انگیز DOTA2 بازی چینش مهره های شما و انجام حرکات مختلف بر مبنای نیازهاست تا بتوانید در زمان مناسب حریفتان را کیش و مات کنید. برای بهتر بودن در بازی سعی کنید استراتژی ها و مکانیزم ها را به دقت مطالعه کنید تا شرایط بهتری در دل بازی پیدا کنید.

انواع حمله های هیروها در بازی
قهرمانان در DOTA2 می توانند به یونیت های خودی و غیرخودی براساس مکانیزم های Basic Attack و Auto Attack حمله کنند.
انواع حمله ها و ضربات مختلف را می توان با توجه به پارامترهای زیر معرفی کرد:
1- Attack Damage: تخریبی است که Basic Attack قهرمان به سایر یونیت ها وارد می کند.
2- Attack Range: قهرمان ها در بازی تنها می توانند به یونیت هایی که در فاصله ی مشخصی از آنها قرار دارند حمله کنند و چنانچه واحدها نزدیک باشند ابتدا به وسیله ی این عنصر می بایستی به سمت آنها حرکت کنند و فاصله را کم کنند.
3- Attack Speed: هر هیرو در ابتدای بازی در یک زمان مشخص می تواند اقدام به حمله کند. در حقیقت فاصله ی بین دو حمله ی وی با عدد ثابتی است. این میزان در ادامه و با خرید آیتم های دیگر قابل بهبود است.
انواع آسیب ها و نقش هیروهای بازی DOTA2
در بازی DOTA2 واحدهای مختلف قادرند تا به شیوه های گوناگون به سایر واحدها آسیب برسانند. منظور از آسیب کاهش میزان سلامتی هیروها است. آسیب فیزیکی یا Physical از حمله های از نوع Auto Attack و برخی قابلیت های آن نشات می گیرد.
یکی از کاربردهای آیتم ها در برابر آسیب ها Magical است. در بازی DOTA2 غالباً ضربه های وارده بسیار شدید و آسیب های جدی در هیروهای رقیب وارد می کنند. با استفاده از این ابزار از آسیب های جادویی جلوگیری می شود.
آسیب Pure به دسته ای از آسیب ها گفته می شود که به طور خالص به یک هیرو وارد می شود. به این معنی که هیچ پارامتری از این آسیب ها جلوگیری نمی کند.

هیروها در بازی DOTA2 علیرغم بسیاری از بازی های در این سبک در دسته های مختلفی قرار می گیرند که هر یک از این دسته ها دارای گروه بندی خاصی از ویژگی های منحصر به فرد است. چنین پیچیدگی هایی در بازی به همراه سایر عناصر متنوع موجب شده تا DOTA2 نیازمند بکارگیری تفکر و سطح بیشتری از کسب اطلاع از سوی مخاطبین باشد. بسیاری از مخاطبین حرفه ای این بازی عمده ی محبوبیت DOTA2 را همین پیچیدگی های موجود عنوان می کنند که توانسته چالش های جالب توجهی برای گیمر ایجاد کند.

 

 

 

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما بصورت آنلاین می باشد و می توانید نظرات ارزشمند خود را به اشتراک بگزارید و یا از دوستان خود راهنمایی بگیرید‌.
پیام های که حاوی تهمت ،افترا، توهین، حرف های سیاسی و یا دینی باشد منتشر نخواد شد و بصورت خودکار ip و user شما بن خواهد شد و هیچ دسترسی به سایت نخواهید داشت .
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.